Brusinky - zdravé, ale v přiměřeném množství

Evropští osadníci se konzumaci brusinek naučili od domorodých Američanů. Během tehdy panujících dlouhých a nelítostných zim byly tyto sytě červené bobulovité plody jednak vítaným zdrojem vitamínů a jednak i značně zvyšovaly chuť páchnoucího masa. A jako vzpomínka na to se v Americe každým rokem na Den Díkůvzdání konzumuje krocan s typickou brusinkovou omáčkou.

Už v té době byly brusinky často užívaným prostředkem při léčbě horečky, zažívacích problémů a otoků. Krom toho vědci v několika posledních desetiletích začali poukazovat na schopnost brusinek bojovat s infekcí močových cest a střev a na jejich potenciál v boji proti onemocnění dásní, srdečním chorobám a rakovině.

Antibakteriální schopnosti brusinek jsou způsobeny chemickými sloučeninami, které jsou v nich obsažené a které jsou názývány proanthocyanidiny. Odborníci z Worcesterského polytechnického institutu tyto sloučeniny izolovali a demonstrovali, jak fungují. Proanthocyanidiny se naváží na škodlivé bakterie jako je E. coli a vytvoří na nich jakýsi obal. Tento obal zabraňuje bakteriím přilnout k stěnám zažívacího traktu a močových cest a vytvořit zde infekci.

Nepřilnavé vlastnosti proanthocyanidinů možná vysvětlují výsledky několika klinických experimentů, které ukázaly, že brusinkový džus může snižovat výskyt zánětu močových cest.

Například se zjistilo, že ženy, které pily pravidelně brusinkový džus po šest měsíců, měly o 20% nižší riziko zánětu močových cest. A z jiné studie zase vyplývá, že dvě sklenice brusinkového džusu denně snižují četnost  infekcí močových cest u těhotných žen o 41%.

Účinky proanthocyanidinů se také jeví účinné v zabraňování bakterii Helicobacter pylori, která způsobuje vředy, v přichycování na stěnách žaludku. Studie na 189 dospělých z roku 2005 s infekcí H. pylori ukázala, že pitím 2 sklenic brusinkové šťávy denně po tři měsíce se snížil stupeň a rozsah infekce (a to i pokročilých případů) v porovnání s těmi, kdo pili pouhé placebo.

Studie z loňského roku ukázala, že denní pití brusinkového džusu eliminovalo infekci Helicobacter pylori u dětí o 16%, přičemž u dětí pijících placebo bylo zlepšení pouze 1,5 procentní.

Jiný výzkum předpokládá, že tyto sloučeniny by mohli účinkovat při boji proti plak formujícím bakteriím v puse. Při laboratorních experimentech proanthocyanidiny v brusinkách zabránily streptokokům a jiným bakteriím v ústech v přilnutí na povrch. Ale vědci varují v užívání brusinkového džusu jako ústní vody, hlavně kvůli kyselinám obsaženým v brusinkách a cukru, jenž se do něj kvůli chuti přidává.

Brusinky mají vysoký podíl vitamínu A, E a C, železa, vápníku, draslíku a antioxidantů. To poslední zmíněné může vysvětlovat jejich schopnosti boje s rakovinným bujením a srdečními chorobami. Brusinky zvyšují podíl „dobrých" HD tuků a v laboratorních podmínkách zpomalují růst rakovinných buněk jater a prsu.

Ale toto trpké ovoce nemusí být pro každého. Cpát se brusinkami nebo po litrech hltat džus může mít za následek podrážděný žaludek nebo průjem. Několik zpráv uvádí, že brusinková šťáva může zvýšit riziko vzniku ledvinových kamenů u lidí, kteří jsou k nim náchylní. A existují protichůdné důkazy, že brusinky mohou narušovat účinky léků na ředění krve, jako je například warfarin.

Stále se ale zdá, že pozitivní účinky převažují nad jejich nedostatky. Navzdory tomu většina lidí, tedy alespoň Američanů, omezuje jejich konzumaci pouze na jeden den v roce. Důvod proto asi nejlépe shrnul před více než 150 lety spisovatel a přírodovědec Henry David Thoreau: „Brusinky jsou jednoduché na sběr, ale jejich chuť je jaksi nahořklá."

Většina Američanů by asi nesouhlasila, vzhledem k množství cukru, jenž většina jejich receptů na brusinkovou omáčku obsahuje.

Brusinky - zdravé, ale v přiměřeném množství patří do témat
 • John Smithg795 22.01.2017 00:24:06

  Hi there! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us beneficial information to work on. You have done a marvellous job! edcbgckgdafdaggc

 • brusinky Ivona 20.01.2009 14:46:26

  Slyšela jsem, že léky bez předpisu s obsahem brusinek pomáhají na záněty močového měchýře, nemáte s tím někdo zkušenost?

  • Re: brusinky Romca 27.07.2016 09:55:27

   Mě pomáhají brusinky, které jsou k dostání pod názvem SuperCranberry™ kanadské brusinky SUPER SILNÉ. A fakt jsou super :-) Jsou sice dražší než by se dalo běžně sehnat, ale nedám na ně dopustit.

   • Re: Re: brusinky Terka 22.08.2016 08:13:42

    jj teďka mě ty supercranberries zachránily na dovolené. Já totiž věčně mívám na dovolených záněty. Prostě to je za trest. Chcete si to užít a ani nemůžete, protože máte furt nějaké takové problémy apod. :-/ No ale právě jsem věděla, že ty supercranberries jsou prý nějaké boží. Tak jsem si je koupila. Když už jsem první den cítila, že se zánět blíží, tak jsem si je hned preventivně vzala a do konce dovolené nic. Prostě nic. Jako zázrakem jsem celou dovolenou přežila bez zánětu. Fakt za sebe moc, moc, moc doporučuju! =)

    • Re: Re: Re: brusinky Romca 24.08.2016 09:32:51

     Bobku, tak to tě lituju! Na dovolené to fakt musí být pruda. To bych fakt nechtěla! :-( Ještěže jsi ale objevila ty superbrusinky. Ty jsou fakt hodně dobré. S těma jsem i sama velmi spokojená, takže to je fakt jediné štěstí. =)

     • Re: Re: Re: Re: brusinky Terka 25.08.2016 07:28:55

      jj - u mě je to na denním pořádku. Hlavně se mi vždycky něco stane buď před dovolenou, nebo rovnou na dovolené. Tak je to prostě úplně od malička či spíše odjakživa, kdy si to ještě vzpomínám. Ale naštěstí jsou ty supercranberries. Teď už to neberu tak tragicky - mám to a alespoň je tedy nějaká malá šance, že si dovolenou konečně pořádně užiju. Tedy tu letošní jsem si pořádně užila a nic mi nebylo. Fakt ty supercranberries účinkovaly strašně rychle.

      • Re: Re: Re: Re: Re: brusinky Petr 26.08.2016 08:14:11

       A je možné, aby bral supercraberry i muž, pokud má nějaké problémy s močením?

       • Re: Re: Re: Re: Re: Re: brusinky Terka 29.08.2016 13:18:25

        ano určitě. Já v tom žádný problém nevidím. Nikde totiž není řečeno, že je supercranberry jen pro ženy. Určitě to můžeš brát i ty. Pokud máš problémy třeba se zánětem močové měchýře či cokoliv podobného, tak to určitě můžeš brát taky. Stačí se pak řídit příbalovou informací a tím co vyčteš třeba i na webových stránkách barnys.

        • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: brusinky Petr 30.08.2016 07:46:45

         Tak to jste mě uklidnili... Už jsem si myslel, že nic na zánět močáku nenajdu, protože všude se ke všemu vyjadřují jen ženy, tak jsem si říkal, že je asi všechno jen pro ženy. =) Tak to je v klidu. To si tedy taky supercraberry pořídím.

         • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: brusinky Terka 01.09.2016 07:43:54

          Tak ono to vychází jen z toho, že ženské jsou více ukecané a ke všemu se potřebují vyjádřit. :-D Není to nic ohledně těch brusinek jako takových. Supercranberry jsou skutečně vhodné i pro muže. :-D Nemusíte se toho bát. Určitě se po jejich užívání z vás nestane žena. Toho se fakt obávat nemusíte.

          • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: brusinky Petr 06.09.2016 07:37:20

           Jo tááák. tak to jste mě uklidnila. Už jsem si myslel, že je fakt všechno jenom pro ženské. Tak to já si tedy ty supercranberrry taky koupím a taky vyzkouším. jako dost mě to překvapilo, protože podobný zánět jsem nikdy neměl a myslel jsem si, že to muži ani mít nemůžou...

           • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: brusinky Sue 06.09.2016 10:41:44

            No a mohou teda ty supercranberry i děti nebo senioři? To jsem totiž taky stejně jako tady pán nikde nenašla takovou informaci. To mají všechny tyto informace jen v příbalovém letáku?

            • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: brusinky Terka 07.09.2016 07:56:36

             Jo jasně, že supercranberry mohou děti a senioři. V tom není žádná škodlivá látka, která by těmto dvěma skupinám měla ublížit. V tom je jen výtažen z brusinek. Nic víc. =) Takže jasně, že to mohou i tyto dvě skupiny. =) Určitě vyzkoušejte. Jinak všechny informace o supercranberry jsem si zjistila jak z toho příbalového letáku, tak i z přímo od nich, že jsem se jich zeptala. =)

             • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: brusinky Sue 08.09.2016 07:56:56

              Jo tááák, tak proto jste taková informovaná! =) Tak to už je mi naprosto jasné. =) No my teda doma vyzkoušíme. Malou totiž teď chytl zánět močáku a má to fakt hrozné. Doktora předepsala nějaké antibiotika, ale podle mě to moc nepomůže... Lepší by byly asi nějaké brusinky, ale zase od všechno nás lékárníci odrazují, že to není dobré.

              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: brusinky Terka 09.09.2016 14:14:49

               jj přesně právě proto. Jinak bych asi nic nevěděla. Však se jich taky zeptejte. Mají i facebook, kde toho taky dost napíšou. Já je pořád sleduju. Barnys je podle mě nejlpší značka přes doplňky stravy. Nejlpší teda v česku. Taky jsem se doslechla, že mají i nějaký výzkum na rakoviu. Tak třeba se od nich brzo dočkáme léku na rakovinu.

               • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: brusinky Sue 12.09.2016 07:51:05

                jj taky jsem to slyšela. To by bylo super. Zdraví máme jenom jedno, tak je super, že se o něj tolik starají a že furt něco nového vyvíjí. =) Barnys je nej!

 • Já dávám přednost... Karla Šťovíčková 15.05.2009 14:17:51

  Laktobacily, to je to co mi 100% pomohlo. Brala jsem i brusinky, ale to nepomohlo tolik jako laktobacily.

 • Já dávám přednost... Karla Šťovíčková 15.05.2009 14:17:50

  Laktobacily, to je to co mi 100% pomohlo. Brala jsem i brusinky, ale to nepomohlo tolik jako laktobacily.

 • brusinky do salátu Renáta 12.05.2009 09:10:34

  Mně kamarádka poradila skvělý recept. Přidávám si brusinky do zeleninového salátu. Zelenina, mozarella, olej, koření a brusinky, mňami:)

 • brusinky Radka 10.05.2009 19:26:46

  Brusinky jsou výborné na záněty právě zmiňovaných močových cest. Já jsem si dokonce kupovala laktobacily s přídavkem extraktu z brusinek, podporuje to střevní mikroflóru a chrání tak před záněty močových cest, ženy často trpí na kvasinkové infekce atd. To je ta nejlepší prevence

 • marmeláda Radek 20.01.2009 15:34:25

  A jsou lepší v marmeládě nebo rovnou z keříku?

 • Brusinky Honza 20.01.2009 14:39:50

  Já mám nejraději brusinky ke svíčkové :D Jsem rád, že jsou zdravé.


Zánět močových cest patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Zánět močových cest

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku