Zánět močových cest

Určitě jste to už někdy zažili: nepříjemné pocity při močení, pálení či řezání zvláště v poslední fázi močení, tlak nebo bolestivost v podbřišku. Jednalo se nejspíš o zánět močových cest.

Někdy se v moči objeví i malé množství krve ze sliznice močového měchýře podrážděného zánětem.

Infekce močových cest je velmi častou zdravotní obtíží, podle statistik postihne každou druhou ženu alespoň jednou za život. Ženy trpí tímto problémem častěji než muži. To je způsobeno rozdílnou anatomickou stavbou. Ženy mají kratší močovou trubici a její ústí se nachází blíže konečníku. To umožňuje snazší průnik bakterií do močových cest. V 80 % případů jde o bakterie Escherichia coli. Tyto bakterie běžně žijou v našich střevech a brání množení nebezpečných bakterií. V močových cestách však vyvolají problémy. Také pohlavně přenosné bakterie mohou proniknout do močových cest a vyvolat zánět.

Riziko vzniku zánětu je vyšší u těhotných žen a diabetiků.

V počátečních stádiích jsme schopni poradit si s drobnými obtížemi sami. Někdy stačí upravit pitný režim. V močovém měchýři, který je pravidelně proplachován vodou, se bakterie nemnoží tak snadno.

Pomoci mohou urologické čaje, v prodejně s bylinnými přípravky nebo v lékárně vám jistě poradí. Brusinky jsou známé tím, že zbavují močových měchýř bakterií, jsou tedy velmi účinné v boji s infekcemi močových cest, nesmíte si však vybrat brusinkový džus slazený cukrem.

Konzumace cukru a sladkostí vůbec, včetně medu, naopak stav zánětu močových cest zhoršuje. Ve sladkém prostředí se bakteriím daří výborně a rychle se množí.

Pokud obtíže přetrvávají déle než dva dny, zhoršují se, či pokud jsou provázeny zvýšenou teplotou, je namístě navštívit lékaře. Lékař vám pravděpodobně předepíše antibiotika.

Neléčený a „přechozený" zánět močových cest se může velmi snadno rozšířit do ledvin. Ledviny jsou životně důležitým orgánem, zánět ledvin je závažný stav, který může znamenat trvalé poškození ledvin nebo dokonce ohrožení života.

Prevencí zánětu močových cest je v prvé řadě celková dobrá kondice. Člověk spíše onemocní, pokud je unavený, prochladlý, či jinak oslabený. Význam vyvážené stravy a dodržování pitného režimu byl vysvětlen. Důležitou součástí prevence je také přiměřená hygiena: mytí, výměna prádla, výměna menstruačních vložek a tamponů, vymočení se před a po pohlavním styku. Kalhotky typu tanga mohou výskyt zánětů močového měchýře zhoršit. Tenký proužek látky se snáze propotí, vlhkost je pak cestou, která umožňuje pohyb bakterií od konečníku k ústí močového měchýře.

Při hygieně po použití toalety je nezbytné dodržet směr pohybu toaletního papíru dozadu, od pohlavních orgánů ke konečníku, nikdy opačně, neboť obrácený směr by opět způsobil rozšíření bakterií.

Stejně jako nedostatečná hygiena však může škodit hygiena nadměrná. Příliš časté mytí, pobyt v chlorované vodě, nebo používání kosmetiky, která citlivé oblasti dráždí, narušuje zdravou rovnováhu mikroorganismů v našem těle, a tím přirozenou obrannou schopnost. Jaké přípravky péče o intimní hygienu zvolit, to je vysoce individuální záležitost. Rovněž časté střídání sexuálních partnerů může zvýšit riziko zánětu močových cest.

Zánět močových cest patří do témat
 • Hedvika 19.04.2016 14:39:24

  Záněty močových cest mě trápily dost často. Většinou jsem skončila doma na antibiotikách a k tomu různé podpůrné prostředky. Pila jsem brusinkové čaje a baštila sušené brusinky. Nakonec mi nejvíc pomohla probiotika Probiolact. Od doby, co je beru, je to asi půl roku, se mi zánět neobjevil.

  • Re: Alík 27.04.2016 17:52:30

   Probiolact mi taky moc pomohl. Na urologii jsem byl každého čtvrt roku. Díky Probiotikám Probiolact mě tam už skoro neznají.

 • Miruš 17.10.2013 20:56:43

  Záněty jsou opravdu nepříjemná věc, s tím se nedá nesouhlasit, nicméně podle mého názoru se dají vyléčit i bez antibiotik a v případě chronických zánětů, což se týká bohužel mě, je to dokonce lepší, protože tělo s už tak dost oslabenou imunitou dostává každými dalšími antibiotiky pořádně zabrat. Co se týče probiotik, také mi je doktor doporučoval, ale zatím jsem se ještě nedostala k tomu, abych si je koupila :D Nicméně při zánětech mi pomáhá uroval akut, který taky obsahuje probiotika, takže tím by to mohlo být vyřešeno.

 • Zánět novina 27.12.2010 11:48:37

  Zánět močových cest je nepříjemná věc, ale je to vyléčitelné při správné hygieně a brát antibiotika.

 • Laktobacily Rajce+Jogurt 16.09.2009 08:28:03

  Já sázím na laktobacily, podle mě jsou super! mě pomohli moc, stačí zajít do lékárny a tam si je koupit!


Zánět močových cest patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Zánět močových cest

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku